221
1142707

Patrick Demarchelier

(Frankrike, Född 1943)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Patrick Demarchelier
(Frankrike, Född 1943)

"Nadja, New York", 1995

Enligt certifikatet signerad och stämplad a tergo. Upplaga 14/20. Certifikat medföljer.
Seleniumtonat gelatinsilverfotografi, bildyta 54 x 45 cm.

Proveniens

Hamburg Kennedy Photographs, New York.

Bilden föreställer Nadja Auermann och är tagen för Harper’s Bazaar Januari 1995. Demarchelier representeras av Staley-Wise Gallery i New York.
De beskriver ans arbete på följande vis:
“I have that one second, the moment she forgets about the camera, when I can make someone relax and become her real self. That is the moment I want to capture,” states Patrick Demarchelier, internationally renowned fashion and portrait photographer known for his ability to represent the true personalities of his subjects. He discovered his passion at 17, experimenting with his first camera. By 1975, he had moved to New York and was working for Vogue, beginning to build a portfolio that now includes innumerable celebrities and supermodels. Princess Diana admired his work and, in 1989, commissioned him to photograph her and Princes William and Harry, leading to his role as the first non-British official photographer for the Royal family.

Konstnär

Demarchelier är främst känd som modefotograf, men har under senare år arbetat mer konstnärligt. Som nybliven sjuttonåring fick han sin första kamera, en Eastman Kodak. Han lärde sig att fotografera, framkalla och retuschera sin omgivning. Demarchelier bodde i Paris och flyttade till New York 1975. Han arbetade med kända fotografer som Henri Carier-Bresson, Terry King och Jacque Guilbert. Hans arbete uppmärksammades av tidningar som Elle och Marie Claire och senare arbetade han för tidningar som Vogue och Harper's Bazaar. Demarchelier har gjort kommersiella arbeten för stora varumärken som Dior, Louis Vuitton, Chanel, Yves Saint Laurent och Calvin Klein. Han har fotat omslag till tidningar som Rolling Stone, Glamour, Life och Newsweek. Patrick Demarchelier är en av vår tids största internationella modefotografer.