228
1135160

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
20 000 - 22 200 EUR
21 000 - 23 400 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Ten Dollar Bill Used As Negative", 1990 - 2008.

Signerad David La Chapelle och numrerad 4/5 på etikett. Chromogenic print monterad på akrylglas och ramad, bildyta 75 x 178 cm.

Proveniens

Wolfgang Roth & Partners, Fine Art, Miami.