Kan inte nå servern
231
1141285

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Black Balance", 2015

Signerad Maria Friberg och numrerad 4/5 a tergo. C-print silikonmonterad på glas 120 x 100 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Utställningar

Ett annat exemplar har visats på:
Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, "Piles of Dreams", 12 november - 19 december 2015.

Övrig information

The Piles of Dreams series circles the theme of Man’s ruthless exploitation of Planet Earth, but also proposes the notion that Mankind has the possibility to create something beautiful from chaos; something constant from the destructive agenda of our age. The literal piles of “dreams” that Friberg depicts consist of drifts of mundane every-day material such as plastic toys, electrical cables or garbage that either creates a background to a portrait or a solitary suggestive landscape.

“Piles of Dreams can be interpreted as a criticism on superabundance, but I also wish to show a beautiful and abstract picture of the trails we leave behind. Our footprint turns into stories of various existences. Somewhere along the process the actual material transforms and this is what interests me. In addition, I feel a sense of hope, which I wish to convey, even though the vast masses at the recycling centre were barock”. Maria Friberg, 2015

Konstnär

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.

Läs mer