244
1132779

Larry Clark

(USA, Född 1943)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Larry Clark
(USA, Född 1943)

"Dead", 1970

Signerad Larry Clark a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 30,2 x 20,3 cm. Bladstorlek 35,2 x 27,7 cm.

Proveniens

Johan Kugelberg Collection. Förvärvad direkt från fotografen.

Larry Clark, "Tulsa", 1971, avbildad på omslag.
Larry Clark, "Tulsa", 2000, avbildad på omslag.
Martin Parr och Gerry Badger, "The Photobook: A History (volume 1)", 2004, avbildad sid 260.
Andrew Roth (red), "The open book : a history of the photographic book from 1878 to the present", 2004, avbildad sid 75.
Hans-Michael Koetzle, "Photographers A-Z", 2011, avbildad sid 272.

Larry Clark är en av fotohistoriens viktigaste fotografer och hans första projekt, publicerat i den välkända fotoboken Tulsa från 1971, var banbrytande med sina råa korniga bilder av den amerikanska ungdomens liv i samhällets utkanter.
Bilderna, tagna under Clarks ungdomstid i Tulsa Oklahoma balanserar på gränsen mellan det dokumentära, voyeuristiska och självutlämnande. Han bildade skola för flera andra fotografer och filmskapare såsom Nan Goldin och Gus Van Sant, vilka liksom Clark har använt kameran som ett sätt att överleva. Hans fokus har alltid legat på att dokumentera subkulturer som surfare, punkare eller skateboardåkare. Han vill förstå och vara en del av den kultur han skildrar för att ge bilderna autenticitet.
Clarks mamma var babyfotograf och han assisterade henne från 13-års ålder och gick sedan två år på fotoskola. Clark var dock inte en fotograf på jakt efter ett dokumentärt projekt utan dokumenterade helt enkelt det liv han själv levde i Tulsa på 1960- och 70-talet. Som 16-åring blev han själv drogberoende och under en period på sju år förevigade han, med ibland outhärdlig ärlighet, en vardag med fest, droger, sex, kriminalitet och våld. En tonårskultur som inte rimmade med den gängse bilden av The Young Americans.
Under 1990-talet utvecklade Clark de narrativa kvaliteterna i sitt fotografi och började röra sig från stillbilder till filmskapande. 1995 kom hans första film, KIDS, ett porträtt om att växa upp i New York City på 90-talet. Där får vi under en dag följa en grupp ungdomar som åker skateboard, festar och har sex. Manus skrevs av då 16-åriga Harmony Korine, det var även hans första film. Skådespelarna var alla amatörer och det blev genombrottet för nu etablerade skådespelare som Chloë Sevigny och Rosario Dawson. Filmens dokumentära stil och innehåll fick mycket uppmärksamhet och skakade om både filmvärlden och samhället utanför. Är det verkligen så här dagens ungdom lever? Åsikterna var delade - New York Times kallade den för “A wake-up call to the modern world” och andra för pornografi förklädd till dokumentär. Filmen var med och skapade den skateboardkultur och de street- och life style-märken som nu är en världsomspännande miljonindustri hos bl.a Supreme och Zoo York.
Samlingen kommer från Johan Kugelberg, känd samlare och curator av efemärt material dvs konst, fotografi, böcker och trycksaker inom populärkulturens subgenrer. Han är dessutom god vän med Larry Clark och samtliga bilder är förvärvade direkt från fotografen.
Larry Clark representeras av Simon Lee Gallery i London och Luhring Augustine Gallery i New York City . Flera av de motiv som är inkluderade i den här auktionen återfinns i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm där de senast kunde ses i utställningen "Åter till verkligheten" 2009.
Clarks bilder finns även i samlingarna på bl.a Whitney Museum of American Art, Museum of Fine Arts Boston, Metropolitan Museum of Art, New York. Även Yale University och Cornell University har förvärvat bilder av Larry Clark.