271
1120799

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Tuija lindström, fotografi signerat a tergo.

TUIJA LINDSTRÖM, fotografi signerat a tergo.

Utan titel. Ur serien Sandemar, 1990. Signerad Tuija Lindström a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 14,5 x 46,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 152 - 1 440 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Gåva direkt från fotografen till nuvarande ägare.

Övrigt

”Sandemar” är en serie bilder som vid första anblick visar öken, pyramider och natur som för tankarna till Grand Canyon. I själva verket är alla bilder från ett grustag i närheten av den dåvarande bostaden på Dalarö. Serien ställdes ut på Fotografiska Museets samlingsutställning ”Paradigm”, 1991, tillsammans med verk av Hans Cogne, Åke E:son Lindman, Lennart Durehed och Håkan Valentin. Bildserien väckte en del uppmärksamhet och en diskussion uppstod kring fotografiet som förmedlare av verkligheten.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57