273
1132970

Blaise Reutersward

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Blaise Reutersward
(Sverige, Född 1961)

BLAISE REUTERSWARD, fotografi signerat och numrerat AP 1/2 a tergo.

"CTCS307", 2015. Signerad BLAISE REUTERSWARD och numrerad AP 1/2 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print diasecmonterad och ramad 180 x 230 cm.

Ej examinerad ur ram.

Med lång exponeringstid utforskar Blaise Reuterswärd mystiken i landskapet bland annat genom hans mest kända serie vid namn Deutsche Landschaften. Här är det dock den fantastiska vyn över Kapstaden som han fångat med kameran och tagit fram i monumentalt format.
Just nu är Reuterswärd aktuell med en utställning på Gallery Red, Palma de Mallorca, som öppnar den 25 april.
Reuterswärd har ställt ut bl a på Gallery Jason McCoy, New York, Fotomuseum Winterhur, Schweiz, The institute of Contemporary Art Boston, USA och Lunds Konsthall.
I somras publicerade Hatje Cantz Verlag en bok med Reuterswärds nyaste bilder. I dessa verk har Reuterswärd inspirerats av museer och porträtt i Sankt Petersburg, en kombination av skönhet och arkitektur.

Konstnär

Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reutersward etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.