284
1140752

Ann-Sofi Sidén

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ann-Sofi Sidén
(Sverige, Född 1962)

"Studies for Fidei Commissum", 2000-2001

Diptyk. Upplaga 6/6. 16 gelatinsilverfotografier samramade i två ramar, bildyta 25 x 19,5 cm per del. 103 x 146 cm per ram.

Proveniens

Christine König Galerie, Wien.
Galerie Nordenhake, Berlin.

Ann-Sofi Sidén skapade sin omtalade och uppskattade fontänskulptur "Fideicommissum" till Wanås skulpturpark år 2000. Skulpturen som är ett självporträtt gjutet i brons föreställer konstnären när hon urinerar sittandes på huk med byxorna nerdragna till knävecken. Skulpturen refererar till de vanligt förekommande fontäner som avbildar kissande unga pojkar, till exempel Manneken Pis i Bryssel. Idén till skulpturen fick Sidén 1999 då hon var på Wanås för att spela in en film och vid ett tillfälle var tvungen att uträtta sina behov i parkens buskage. Titeln anspelar på det ålderdomliga förordnande som skulle säkerställa att egendom övergick till nästa generation utan att delas upp genom att alltid låta den gå i arv till den äldsta sonen. Wanås skulpturpark tillhör Wanås slott vars äldsta delar härstammar från 1400-talet och som varit fideikommiss sedan 1801. Slottet ägs av den adliga släkten Wachtmeister som också initierat skulpturparken, fideikommisset är dock avskaffat.