284
1140752

Ann-Sofi Sidén

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ann-Sofi Sidén
(Sverige, Född 1962)

"Studies for Fidei Commissum", 2000-2001

Diptyk. Upplaga 6/6. 16 gelatinsilverfotografier samramade i två ramar, bildyta 25 x 19,5 cm per del. 103 x 146 cm per ram.

Proveniens

Christine König Galerie, Wien.
Galerie Nordenhake, Berlin.

Ann-Sofi Sidén skapade sin omtalade och uppskattade fontänskulptur "Fideicommissum" till Wanås skulpturpark år 2000. Skulpturen som är ett självporträtt gjutet i brons föreställer konstnären när hon urinerar sittandes på huk med byxorna nerdragna till knävecken. Skulpturen refererar till de vanligt förekommande fontäner som avbildar kissande unga pojkar, till exempel Manneken Pis i Bryssel. Idén till skulpturen fick Sidén 1999 då hon var på Wanås för att spela in en film och vid ett tillfälle var tvungen att uträtta sina behov i parkens buskage. Titeln anspelar på det ålderdomliga förordnande som skulle säkerställa att egendom övergick till nästa generation utan att delas upp genom att alltid låta den gå i arv till den äldsta sonen. Wanås skulpturpark tillhör Wanås slott vars äldsta delar härstammar från 1400-talet och som varit fideikommiss sedan 1801. Slottet ägs av den adliga släkten Wachtmeister som också initierat skulpturparken, fideikommisset är dock avskaffat.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

205. Louis Comfort Tiffany / Tiffany Studios, fotografiram, brons och marmorerat glas, "Pine needles", modell "948", New York, Art Nouveau.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
34 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
28 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK