299
1143958

Ansel Adams

(USA, 1902-1984)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ansel Adams
(USA, 1902-1984)

"Near Corral de Tierra", 1977

Signerad Ansel Adams och märkt "For reproduction" på monteringen. Fotografens Hasselbladsstämpel a tergo montering. Gelatinsilverfotografi monterad på kartong, bildyta 25,5 x 26,5 cm. Kartong 41,2 x 33,6 cm.

Proveniens

Nuvarande ägare var anställd på Victor Hasselblad AB i elva år och avslutade sin anställning 1978. Hen fick då bilden i gåva som avskedspresent.

1978 lanserade Hasselblad ett magasin för en ny Polaroidfilm. Innan lanseringen testade Ansel Adams det nya filmmagasinet på uppdrag av Hasselblad. Adams presenterade sina synpunkter på det nya magasinet tillsammans med en portfolio med bilder. Auktionens fotografi kommer från denna portfolio.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

396. Richard Aldrich, "Christmas Painting".
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK