302
1136632

Eva Klasson

(Sverige, Född 1947)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Eva Klasson
(Sverige, Född 1947)

EVA KLASSON, fotografi signerat och daterad a tergo, vintage.

"Prise de vue", 1976. Signerad Eva Klasson och daterad "Paris 1976 tiré par mes soins 1978" på etikett a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 31 x 28,5 cm.

Hanteringsveck. Repor. Veck i övre vänstra hörnet. Fingeravtryck i bildytan.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Konstnär

Eva Klasson är en centralgestalt i svensk fotohistoria. Hennes bilder skapade omedelbar fotohistoria när de visades på Centre George Pompidou i Paris 1975. Med utställningen och boken ”Le troisième Angle” åstadkom hon en brytning med den förhärskande, maskulina dokumentärtraditionen inom svensk fotografi. Utställningens titel refererade till Klassons metod med dess sammansmältning av mentala processer och fysiska erfarenheter. Den tredje vinkeln uppstod då de inre förloppen och de kroppsliga förutsättningarna registrerades av det mekaniska kameraögat. Fotografi som medium och kameran som verktyg fokuserades i en klinisk skildring av fysisk medvetenhet.