304
1124489

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"Russia (Irina Slutskaya, Olympic Champion...)", 2005

Signerad Andres Serrano och numrerad 1/3 a tergo. Total upplaga 3 + 2 AP. Cibachrome, silikon, plexiglas och träram, bildyta 151 x 124,5 cm.

Proveniens

Paula Cooper Gallery, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Moscow House of Photography, Moskva, "Andres Serrano – Retrospective", 2005.
Collection Lambert en Avignon, Avignon, Frankrike, "La Part Maudite", 2006.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm, "Russia", 19 april - 2 juni 2007.