317
1135157
Keith Haring
(USA, 1958-1990)
Keith haring, "untitled, pl. 4", ur "pop shop i series".

"Untitled, Pl. 4", ur "Pop Shop I series"

Färgserigrafi, 1987, signerad K Haring och numrerad 5/200. I: 27 x 34 cm. S: 30,7 x 38 cm.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

14 395 - 19 194 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK
Proveniens

Art Insight, New York (inköpt 1995)

Klaus Littmann s. 82

Övrigt

Keith Haring har en pågående utställning på Gladstone Gallery i Bryssel, "Keith Haring: Pop Shop Drawings", 13 mars - 13 april 2019.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19