327
1128039

Ellsworth Kelly

(USA, 1923-2015)
Ellsworth kelly, "yellow/orange", ur "series of ten lithographs".

"Yellow/Orange", ur "Series of Ten Lithographs"

Färglitografi, 1970, signerad med blyerts och numrerad 13/75, utgiven av Gemini G.E.L, Los Angeles, med deras blindstämpel. Bladstorlek 88 x 105 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
40 000 SEK

Gemini Publication Sequence Number, 239.

Ellsworth Kelly har just nu en utställning på Centre Georges Pompidou i Paris, tom 27 maj 2019.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 96 74 02