41
1092768

Ron Arad

(Israel, Född 1951)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ron Arad
(Israel, Född 1951)

fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar.

Patinerat och blankpolerat stål, signerad Ron Arad 6/20. Höjd 76,5 cm, 61 x 61 cm.

Smärre repor och slitage.

Tilläggslista

Konstnärsavgift tillkommer/ droite de suite is applied to this lot.

Proveniens

Inköpt i samband med utställningen The Work of Ron Arad, Designmuseum Helsingfors, Finland år 1995.

RON ARAD, född i Tel-Aviv 1952 och verksam i London som formgivare och arkitekt. Arad är en av vår tids mest framstående formgivare. Han har under sin karriär alltid gått sin egen väg och skapat sin unika karaktär genom experiment med material och nydanande tillverkningstekniker. Han har också som professor i "Design Products" vid Royal Academy, London, haft en betydelsefull roll och influerat en ny generations formgivare och konstnärer.
Arad har formgivit produkter för en rad stora företag men också tillverkat unika och limiterade studioobjekt. Auktionens objekt hör till de mer påkostade studioobjekten som bara tagits fram i en liten upplaga. Stolens karaktär belyser så väl Arads förmåga att med nya metoder tvinga fram extrema former som pressar materialet till sitt yttersta för att nå sin fulländad form.