125
1149944

Helen König Scavini

(Italien, 1886-1974)
Helen könig scavini, figurin "colpo di vento", n. 363, lenci, italien 1930-tal.

figurin "Colpo di vento", n. 363, Lenci, Italien 1930-tal.

Flintgods, kvinna i rödorange dräkt, basen signerad Elena Scavini Lenci 1937 PM. Höjd 38,2 cm.

Jackan med två små nagg.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 868 - 3 824 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK
Proveniens

Inköpt i Stockholm på 1930-talet, därefter i arv.

Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogo dell'Archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 2003, jfr modellen avbildad i grön dräkt, pl 33 samt nr 402, sid 175.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77