178
1136461

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "strålblomman, röd", gobelängteknik, ca 313,5 x 200-202,5 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Strålblomman, röd", gobelängteknik, ca 313,5 x 200-202,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Några fransar med smärre skador.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 184; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92