183
1141724

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "tusenskönan" ("bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad ab mmf.

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en långsida och ett hörn (AB) med liten lagning. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

4 780 - 6 692 EUR

Klubbat pris:

Jämför ICA bokförlag: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 179.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92