183
1141724

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en långsida och ett hörn (AB) med liten lagning. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Jämför ICA bokförlag: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 179.

Formgivare