186
1127824
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "krabban", flossa, ca 334 x 296 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Krabban", flossa, ca 334 x 296 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Något slitage, smutsig, fläckar varav några stora. Långsidorna med smärre trampveck, skadade kortsidor, fransar saknas.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 824 - 4 780 EUR

Klubbat pris:
72 000 SEK

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92