MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 251,5 x 175,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar bl.a. på signaturerna. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.