191
1143223
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "vit botten", rölakan, ca 304 x 204,5 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 304 x 204,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1919. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Några fransar med lite slitage.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 390 - 2 868 EUR

Klubbat pris:
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92