193
1139678

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 305,5 x 207,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941. Inköpt för ca 60 år sedan.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Formgivare