195
1148135
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "blå esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5  cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Blå Esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Kortsidornas orientaliska fläta med smärre skador och lagningar, fransar saknas.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 868 - 3 824 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 64; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 82.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92