198
1145134
Märta Måås-Fjetterström
(1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "blåplump", rölakan, ca 399 x 184,5-186 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 399 x 184,5-186 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1937. Tillverkad efter 1941. Ett exemplar av "Blåplump" visades på New York Expo 1937.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. En skadad och ställvis lagad kortsida, fransar saknas.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

9 560 - 11 950 EUR

Klubbat pris:
180 000 SEK

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sid 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12