Arne Jones E1299
198
1145134

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 399 x 184,5-186 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1937. Tillverkad efter 1941. Ett exemplar av "Blåplump" visades på New York Expo 1937.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. En skadad och ställvis lagad kortsida, fransar saknas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sid 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Formgivare