200
1148268
Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)
Marianne richter, matta, "rosita, brun", rölakan, ca 293,5 x 182 cm, signerad ab mmf v mr.

MATTA, "Rosita, brun", rölakan, ca 293,5 x 182 cm, signerad AB MMF V MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter). Komponerad 1959. På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa, Finland.

Något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 346 - 3 824 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92