204
1135077
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "marina, ljus", rya, ca 227 x 151 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 227 x 151 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.

Något slitage, smutsig, fläckar. Senare ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 434 - 1 721 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92