206
1132202

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

VÄVD TAPET, "Korsstjärnan", rips och tuskaft på skyttlad botten, ca 212,5 x 155 cm, signerad BN.

Komponerad 1960. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 82-83.

Bukowskis tackar Martin Chard Uściło, International Executive MMF AB, för hjälp med information om detta föremål.