212
1149012

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 660 - 5 490 EUR
3 870 - 5 810 USD

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

VÄVD TAPET, "Atomkraft - Atomkraften", gobelängvariant, ca 246,5 x 108,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Baksidan med påsydd etikett: Vävd på Barbro Nilssons verkstad, N:a Smedjegatan 21 i Stockholm av Edith Johansson, Marie-Lise Braek, Veronica Röntsch och Christina Lindmark. Komponerad 1966. I alla de sju kompositionerna beställda för Sydsvenska Kraft AB ingår Bäckahästen som symbol för naturkrafterna. Flera mönster med metalltrådar. (Unik).

Något blekt och smutsig, obetydligt slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60 (en av de sju vävda tapeterna komponerade till Sydsvenska Kraft AB i Malmö); Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85.