213A
1154729

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
240 000 - 360 000 SEK
21 200 - 31 800 EUR
22 100 - 33 100 USD
Klubbat pris
420 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

VÄVDA TAPETER, 6 st., gobelängvariant, signerade AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). (6)

VILLKORAD FÖRSÄLJNING, de vävda tapeterna med auktionsnummer 208-213 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med auktionsnummer 213A. Ett vinnande bud på auktionsnummer 213A förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp på auktionsnummer 208-213. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset. (Unika).

Något blekta och smutsiga, obetydligt slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85; Hansson, Ewa och Pettersson, Gert-Ove: Konsten i Sydkraftkoncernen, Malmö, färgplanscher 30-30g.