219
1115970
Sigvard Bernadotte
(Sverige, 1907-2002)
Sigvard bernadotte, matta, reliefflossa, ca 184 x 121 cm, signerad sb (sigvard bernadotte).

MATTA, reliefflossa, ca 184 x 121 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).

Gul slätvävd botten med knuten reliefdekor av pil-liknande ornament samt bård.

Något slitage, smutsig, fläckar. Senare avslutningar på kortsidorna och fransar.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 434 - 1 721 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92