221
1153574
Elsa Gullberg
(Sverige)
Elsa gullberg, matta, "fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av elsa gullberg omkring 1950.

MATTA, "Fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av Elsa Gullberg omkring 1950.

Tillverkad utan fransar. (Sannolikt unik).

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. En kortsida bandkantad.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 912 - 2 390 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Inredningsarkitekt och textilformgivare Elsa Gullberg.

Jämför med mattan "Vattnet" Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg Textil Pionjär, Stockholm 1989, plansch och text, nr 55, sid 83.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92