221
1153574

Elsa Gullberg

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Elsa Gullberg
(Sverige)

MATTA, "Fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av Elsa Gullberg omkring 1950.

Tillverkad utan fransar. (Sannolikt unik).

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. En kortsida bandkantad.

Proveniens

Inredningsarkitekt och textilformgivare Elsa Gullberg.

Jämför med mattan "Vattnet" Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg Textil Pionjär, Stockholm 1989, plansch och text, nr 55, sid 83.