222
1141881
Ingrid Dessau
(Sverige, 1923-2000)
Ingrid dessau, matta, rölakan, ca 212 x 202 cm, signerad mlh id (malmöhus läns hemslöjd, ingrid dessau).

MATTA, rölakan, ca 212 x 202 cm, signerad MLH ID (Malmöhus Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).

Stort diagonalmönster och cirklar med sicksackliknande dekor i olika nyanser av rött och orange. Benvit bård. Tillverkad utan fransar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidor med slitage.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Klubbat pris:
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92