224
1129907

Edna Martin

(1908-2003)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris

Edna Martin
(1908-2003)

EDNA MARTIN, MATTA, rölakan, ca 240 x 161,5 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).

Komponerad av Edna Martin. Rutmönstrad botten i olika gröna nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, fransar saknas.