MATTA, rölakan, ca 263,5 x 203,5 cm, signerad KM MO (komponerad av Kerstin Mauritzson, vävd av Marta Olin).
Sverige 1970-tal. Ett ramverk av brunmelerade och benvita rutor över pastellfärgat diagonalmönster. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar.
Enligt uppgift: Mönstret formgavs av Kerstin Mauritzson på dåvarande Malmöhus Läns Hemslöjd. Marta Olin lärde sig väva och arbetade som ung hos Märta Måås-Fjetterström i Båstad.