228
1138803
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, matta, "waves", tuftad, ca 258 x 190,5 cm, designad av josef frank 1929 för "haus und garten".

MATTA, "Waves", tuftad, ca 258 x 190,5 cm, designad av Josef Frank 1929 för "Haus und Garten".

Förlagan tillhör arkivet hos firma Johann Backhausen & Söhne i Wien. Baksidan med text: DESIGN: Josef Frank, Tillverkare: Design brenner hb holsljunga 1996.

Något slitage, lite smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med obetydliga trampveck.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 912 - 2 390 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK

Jämför utställningskatalogen på MAK (Österreichisches Museum für angewandte Kunst) "Josef Frank - Against Design", Wien 2015, text och bild på skiss sid 220-221, nr 10.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92