229
1138526

Lars Gynning

(Sverige, 1920-2003)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899 - 1 080 EUR
949 - 1 140 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Lars Gynning
(Sverige, 1920-2003)

VÄVD TAPET, slätväv, ca 123,5 x 84 cm, signerad MTP fino GYNNING

(Lars Gynning, Manufactura de Tapeçarias de Portalegre/Portugal). Polykrom modernistisk komposition med dansare. Invikt på baksidan vävt 986.

Ställvis något slitage, något smutsig.

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning - Textila bilder, Lund 1985, text page 51; "Catherine Dunham-baletten" Bukowskis moderna + contemporary & design, auktionskatalog nr 523, våren 2002. Denna vävda tapet såldes för 38.000kr.

Lars Gynning inspirerades mycket av Catherine Dunhams koreografi och översatte de dansande rörelserna i textila kompositioner påminnande om de rituella danserna från Trinidad och Martinique. Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil. Flera av hans mönster vävdes även i Portugal.

Formgivare

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.