230
1140140

Katarina Röjgård

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris

Katarina Röjgård
(Sverige)

VÄVD TAPET, "Min andra moster", gobelängteknik, Röjgård ca 199 x 146 cm, signerad K RöjGÅRD 1995-96.

(Katarina Harryan-Röjgård). Den vävda tapeten "Min andra moster" är nummer fyra i en svit av sju tapeter "Familjen" 1991-99. Motiv: "Min moster, som var en mycket generös kvinna, är symboliserad av baksidan av den gamla etthundrakronorssedeln. Bakgrundens siffror hänvisar till hennes man, en matematiker". Ull och lin, garnet är färgat i ljusresistenta färger från Klippans ylle varor. Baksidan med påsydd etikett: "Min andra moster", Katarina Röjgård, Tullgatan 5, 263 39 Höganäs.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Familjen Katarina Röjgård, Höganäs omkring 1999, text sid 2, färgplansch sid 6.

Utbildning: Konstfackskolan, Stockholm, textil, 1953-57 och Ecole National d'Art Décoratif d'Aubusson, 1958.
Anställd hos Barbro Nilsson, Lerberget 1958-1963, egen ateljé i Höganäs sedan 1963.
Offentliga arbeten: Statens Konstråd, Länsstyrelsen i Stockholm, Lunds Domkyrka, med flera.