238
1133123
Otto Schulz
(1882-1970)
Otto schulz, skåp, boet 1930 40 tal, swedish modern

skåp, Boet 1930-40-tal, Swedish Modern.

Överdel med klaff, tapetserad i svart konstläder med pärlspik av mässing med dekor av zodiakens tecken samt siffran 13, inredning med glashylla, nederdel fanerad i alm, delvis betsad, beslag av mässing. Längd 116 cm, djup 43 cm, höjd 110 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 780 - 7 170 EUR

Klubbat pris:
85 000 SEK
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31