238
1133123

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Skåp, Boet 1930-40-tal, Swedish Modern.

Överdel med klaff, tapetserad i svart konstläder med pärlspik av mässing med dekor av zodiakens tecken samt siffran 13, inredning med glashylla, nederdel fanerad i alm, delvis betsad, beslag av mässing. Längd 116 cm, djup 43 cm, höjd 110 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare