244
1146298

Stig Blomberg

(Sverige, 1901-1970)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Stig Blomberg
(Sverige, 1901-1970)

"Fritidsflickan", Ystad-Brons.

Signerad med initialer S.B samt stämplad Ystad-Brons Sweden. Gjuten 1936. Guldpatinerad brons, höjd 20 cm.

Modellen ritades till Fritidsutställningen i Ystad år 1936.

Formgivare

Skulptören och tecknaren Stig Blomberg föddes i Linköping 1901. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, bland andra för Carl Milles. Under det sena 1920-talet företog han ett antal studieresor runt om i Europa och Amerika, med ett längre uppehåll i Paris. 1951 återkom Blomberg till Konsthögskolan och då som professor. Blomberg är en av 1900-talets mest anlitade och produktiva skulptörer, ett stort antal av hans bronsarbeten pryder flertalet offentliga byggnader, platser och torg. Hans återkommande tema är barn och ungdom, porträtterat med humor och glädje.