Arne Jones E1299
251
1133547

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

Ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.

Tenn, lock med mässingskanter och knopp med flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket A9. Diameter 10,5 cm, höjd ca 5,5 cm.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.