Madeleine Pyk – en samling F769
257
1133122

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 750 - 7 120 EUR
5 450 - 8 180 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Skåp, Boet Göteborg 1940.

Överdel tapetserad i terracottafärgat läder, dekor av mässingsspik i ett geometriskt mönster, fronten med reserver, en med spegelmonogram, en med årtalet 1940, kinesiserande benställning i betsad ek, bakstycket märkt BOET, likaså originalnyckeln. Längd 98 cm, djup 40 cm, höjd 150 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Proveniens

Skåpet finns avbildat på akvarell i Röhsska Museets samlingar som "Villa Ericsson, Aspenäs, vardagsrum".

Formgivare