Arne Jones E1299
259
1142138

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

Fåtölj "Gary" ( Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal.

Ljusbeige klädsel, ben av bok. Höjd 79 cm, bredd ca 70 cm.

Smärre slitage.

Modellen utställd på Önskehemsutställningen 1952.

Andreas Siesing, "Svenska möbler - folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis, Stockholm 2015, sid 8, modellen avbildad i annons från Gösta Westerberg år 1952.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.