263
1117213

Bröderna Malmströms Lampvarufabrik, taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Skärm av perforerad mässing, dekor av hängande stjärnor och snöflingor samt undertill en klocka, invändigt med dekor av gjutna blommor av mässing, tre ljussocklar, höjd ca 70 cm, diameter ca 50 cm.

Smärre ytligt slitage.