266
1103096

Carl Cederholm, fåtölj, Firma Stil & Form, 1940-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i bok, stoppad och djuphäftad sits i blå textil, höjd 102 cm.

Slitage.

Hedqvist, Hedvig & Björk, Christian, Swedish Modern : En historia om modernismens yttringar i Sverige genom design, inredning och formgivning, Orosdi-Back, 2018, sid. 226-227.

Modellen del av interiören till hotellentrén till Grand Central-hotellet i Gävle, 1940-tal.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

287. Sten Eklund, "Bordet".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK