Stomme i bok, stoppad och djuphäftad sits i blå textil, höjd 102 cm.
Slitage.
Hedqvist, Hedvig & Björk, Christian, Swedish Modern : En historia om modernismens yttringar i Sverige genom design, inredning och formgivning, Orosdi-Back, 2018, sid. 226-227.
Modellen del av interiören till hotellentrén till Grand Central-hotellet i Gävle, 1940-tal.