274
1084128

Edward Wormley

(USA, 1907-1995)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edward Wormley
(USA, 1907-1995)

soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige 1950-tal.

Rödbjörk, klädsel i turkosblått tyg. Längd 230 cm, djup 80 cm, höjd 75 cm (sitthöjd 42 cm).

Smärre slitage

Henschen & Blomberg (red), "Svenskt Möbellexikon", Förlagshuset Nordens Malmö 1961, band II, se bild sid 747.
Berglund & Engdahl, "Möbelråd", Uppsala, 1961, ill. s 71 (felaktigt tillskriven Alf Svensson)

Edward Wormleys modell 5316 ritades för det amerikanska företaget Dunbar år 1959.
Wormleys företag Dunbar samarbetade med den svenska möbelproducenten Ljungs Industrier/DUX, vilka presenterade en serie "Bra Bohag", där denna variant marknadsfördes som "New York" i den dyraste priskategorin.
Formgivaren Alf Svensson var kreativ chef på företaget DUX och ritade själv en rad modeller som ingick i serien.
Han tog också in andra formgivares modeller, bl a Greta Magnusson Grossmans lampor för systerföretaget Bergboms.
Ljungs Industrier och den av Adolf Ljung grundade Madrass-fabriken DUX gick samman på 1950-talet, även belysningsföretaget Bergboms inkorporerades i koncernen.