278
1150210
Hans Bergström
(1910-1996)

golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.

Skärm av vitt överfångsglas med dekor av slipade prickar, stomme av räfflad alm, fot av mässing, höjd 164 cm.

Smärre slitage. Obetydliga nagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 434 - 1 912 EUR

Klubbat pris:
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60