278
1150210

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.

Skärm av vitt överfångsglas med dekor av slipade prickar, stomme av räfflad alm, fot av mässing, höjd 164 cm.

Smärre slitage. Obetydliga nagg.