HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.
Skärm av vitt överfångsglas med dekor av slipade prickar, stomme av räfflad alm, fot av mässing, höjd 164 cm.
Smärre slitage. Obetydliga nagg.